Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
Sektör Dönüşüm ve Katma Değere Yöneliyor

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Sektör Dönüşüm ve Katma Değere YöneliyorTürkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen, hazır giyim sektörünün en büyük buluşması olan 16. İstanbul Hazır Giyim Konferansı, Dönüştürücü Yolculuk temasıyla 12-13 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Konferansın açılışında konuşan TGSD eş başkanları, sektörde dönüşerek yola devam etmenin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, katma değerli üretimin kaçınılmaz olduğuna işaret ettiler. Aksesuar Dünyası Dergisi’nin katılımcısı olduğu konferansta Durak İplik ve YKK Fermuar, sektörü temsil ettiler.

Hazır Giyimde Oyunun Kurallarını Değiştireceğiz
                                                      
Konferansın açılışında konuşan TGSD Başkanı Ramazan Kaya, salgının, savaşların, iklim değişikliğinin, yeni nesillerin alışkanlıklarının etkisi ile yeni dönemde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirterek, “Türk hazır giyim sektörü için ‘dönüşerek devam’ etmenin kaçınılmaz olduğunun farkındayız. Bu dönüşüm yolculuğuna çıkmaya da son derece hazır ve kararlıyız” dedi. TGSD Başkanı Sanem Dikmen ise Türk hazır giyim sektörünün pamuktan son mamule uzanan tüm basamaklarda oyunun kurallarını belirleyen ve değiştiren bir oyuncu olarak var olmayı sürdüreceğini söyledi.Konfeksiyon ve tekstil kalkınmanın liderliğini yapıyor
                                                       
Açılışta bir konuşma yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, konfeksiyon ve tekstilin birbirini tamamlayan iki sektör ve küresel oyuncu olduğunu belirtti. Gültepe, "Kilogram birim fiyatımız hazır giyimde 19, tekstilde yaklaşık 5 dolar civarında. İkisi birlikte Türkiye'nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü. 2022'yi toplamda 31,5 milyar dolarlık ihracatla kapattı. Bu yılın dokuz ayında 22 milyar dolar civarında ihracatımız var.
Toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 12'sini bu iki sektörümüz yapıyor. Konfeksiyon ve tekstil, imalat sanayi istihdamında da liderliği elinde bulunduruyor" dedi. Gültepe, bu iki sektörün Türkiye'de, kalkınmanın ve dışa açılmanın liderliğini yaptığını ve gelecekte de önemini aynı şekilde koruyacağını ifade etti.

Reeskont Düzenlemesiyle İhracatçı Uygun Krediye Ulaşacak
                                          
Mustafa Gültepe, hazır giyimde 40, tekstilde 20 milyar $'lık ihracat hedeflerinden söz ederek, "Son 3 ayda bu konuda çok pozitif gelişmeler oldu. MB'nin düzenlemesine göre reeskont kredilerinde faiz artık politika faizini aşamayacak. İhracatçılarımız artık çok daha uygun maliyetlerle krediye ulaşabilecek. Ayrıca daha fazla ihracatçı, limiti de yükseltilen bu krediden yararlanabilecek " dedi.

Haber Merkezi - 2023-12-24


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66